Guláš je známý již od středověku. Maďarští pastýři ho připravovali na otevřeném ohni jako jednoduchou polévku z orestovaného masa a cibule. My bychom vám však rádi představili odlišnou verzi tohoto guláše, a to bez masa, která je přesně tím pravým k zahřátí pro chladné zimní dny.
Suroviny (pro 4 osoby)
Gulášová polévka
400 ml zeleninového vývaru
160 ml červeného vína
2 PL* sójové omáčky
80 g sójového granulátu
250 g brambor (uvařených na skus)
2 malé cibule
2 PL rajského protlaku
1 l zeleninového vývaru
100 g bulvového celeru
1 karotka
1 červený paprikový lusk
1⁄2 pórku
kari koření
paprika (koření)
sůl & kajenský pepř
Ozdoba
2 snítky petrželky
* PL - polévková lžíce
TIP
Gulášová polévka je klasicky podávána pikantní. S kajenským pepřem tedy nemusíte příliš šetřit. Je lepší vždy uvařit polévku trochu pikantnější a při podávání pak do ní přidat lžíci přírodního sójového jogurtu.
Gulášová polévka
Smíchejte zeleninový vývar, červené víno a sójovou omáčku a přidejte kari koření, papriku (koření), sůl a kajenský pepř. Následně do této směsi vložte na 2 až 3 hodiny sójový granulát. Mezitím oloupejte brambory a cibuli. Brambory nakrájejte na 2 cm velké kostky, zatímco cibuli na drobné kousky.
Cibuli a dobře okapaný sójový granulát pak nechte zpěnit v hrnci a přidejte papriku (koření). Potom přidejte rajský protlak, nechte vše restovat 2 až 3 minuty a zalijte zeleninovým vývarem. Přidejte brambory a nechte povařit 5 až 10 minut.
Oloupejte celer, nakrájejte ho na jemné kostičky a přidejte do hrnce k vzniklé směsi se sójovým granulátem a bramborami. Očistěte, nakrájejte na kostičky a přidejte do hrnce také karotku, paprikový lusk a pórek. Vše nechte společně vařit ještě 5 až 10 minut. Nakonec přidejte sůl a kajenský pepř.
Ozdoba
Petrželku omyjte, otrhejte ze stonku, nasekejte a ozdobte s ní polévku na talíři.