Růžovka, jak ji poznat a ošetřovat

Růžovka, jak ji poznat a ošetřovat

Růžovka neboli rosacea je zánětlivým kožním onemocněním, které není bohužel zcela vyléčitelné. Nicméně se dá pomocí dostupných přípravků udržet pod kontrolou. Nepřichází náhle, ale vyvíjí se postupně, kdy se v počátcích projevuje jako citlivá a zčervenalá pleť. Dobré je co nejdříve předcházet jejímu rozvoji a omezit provokační faktory vedoucí k závažnějším projevům.

Jednou z více forem růžovky je kuperóza (erytematoteleangiektatická rosacea) bývající často mylně vykládána jako samostatné kožní onemocnění. Typická je svými rozšířenými cévkami a zvýšeným prokrvením pleti obličeje při námaze a emočním vypětí. Do stavu bez viditelných příznaků se zpočátku vrací, ale v pozdější fázi mohou být její příznaky trvalé.

 

PŘÍČINY RŮŽOVKY

Vznik není příliš jasný. U růžovky nebyla přímo prokázána porucha mazových žláz.  Uvažuje se o vrozené poruše kožních cév, kdy cévky praskají a kůže má sklon k zarudnutí. Pro osoby trpící růžovkou je podstatné odstranění nebo omezení vyvolávajících příčin. Mezi spouštějící faktory patří požití alkoholu, horkých nápojů nebo kořeněných jídel. Dále jí neprospívají smog, pyl, extrémní teploty (mráz, horko), sauna, klimatizace, horké koupele nebo mechanické dráždění, čímž je myšleno mnutí, tření, příliš drsný peeling a intenzivní masáž pokožky obličeje.  

 

PŘÍZNAKY RŮŽOVKY

S růžovkou se potýká přibližně 10 % populace a trpí na ni hlavně ženy. Vzniká obvykle okolo 30. roku, nejvíce se vyskytuje mezi 40. a 60. rokem a postihuje především tváře, nos, bradu a někdy také čelo. Typický je vyšší sklon k zarudnutí bez zjevné příčiny, které bývá dočasné nebo trvalé. Mezi příznaky patří rozšířené cévky růžové, červené až fialové barvy. Pocitově může kůže postižená růžovkou pálit nebo štípat.

V další fázi vznikají červené pupínky (papuly) nebo hnisavé pupínky (pustuly) připomínající akné. Oproti onemocnění akné ale nedochází k ucpání pórů a pokožka je suchá. U mužů dochází častěji ke zbytnění mazových žláz a vzniká ztluštění kůže na nose (rhinophyma).

Nutné je i podotknout, že ne vždy musí být růžovka spojena s kůží, ale může postihnout oči, které pak pálí, jsou červené a vzniká zánět (především spojivek).

 

TYPY RŮŽOVKY

1. Erytematoteleangiektatická rosacea = KUPERÓZA

 • není samostatné onemocnění!
 • kosmeticky řazená jednotka
 • trvale roztažené cévky v obličeji
 • nejasná etiologie
 • zvýšené prokrvení při námaze, emočním vypětí
 • pocity: bez subjektivních pocitů, spíše kosmeticky vadí

 

Kuperoza

 

 

2. Papulopustulózní rosacea

 • kůže trvale růžová s teleangiektáziemi

 • papuly pustuly na tvářích, na nose

 • nenacházíme komedony

Papulopustulózní rosacea

3. Fymatózní rosacea

 • rozsáhlá zánětlivá ložiska, hrboly, absces
 • zmnožení vaziva a zvětšení mazových žláz

 • rinophyma

 • Seborhea

Fymatózní rosacea

4. Okulární rosacea

 • postižení až 50% lidí s rosaceou

 • hyperémie spojivek
 • blefaritida, konjunktivitida, ječné zrno

 • řezání, suchost oka, pálení

Okulární rosacea
 

OŠETŘENÍ RŮŽOVKY

Potřeba je důkladně zhodnotit momentální stav pleti, kdy samozřejmě v akutním stavu nebo při těžších formách růžovky pokožku kosmetickými přípravky neošetřujeme. Péče o pleť s růžovkou by měla být jemná a lehká s žádným nebo alespoň minimem dráždivých složek. Pravidelnost a denní ošetření pleti je klíčem k viditelnému zlepšení. Nutná je i trpělivost, protože pozitivní změny přichází postupně, někdy i v rámci měsíců. Snažíme se pleť maximálně zklidnit, zlepšit její kondici a nezatěžovat ji příliš vydatnými přípravky.

 

Pro jemné, a přesto účinné očištění pleti s růžovkou je vhodné použít Čisticí mléko DR. BAUMANN, které lze použít také k odlíčení očního make-upu. Citlivá pokožka nebude jeho užitím podrážděná ani vysušená.  Následně se pleť ošetří Pleťovou vodou pro suchou pleť DR. BAUMANN bez obsahu alkoholu, která optimalizuje pH povrchu pokožky a dodá jí vlhkost. Možné je místo ní použít i Pleťovou vodu Special DR. BAUMANN s velmi příjemnou gelovou konzistencí a vyšším množstvím tělu vlastní složky hyaluronátu sodného pro vylepšení elasticity i hydratace pleti.

 

Liposomální přípravky mají za úkol pokožku hloubkově hydratovat a současně jí vylepšit přirozenou ochrannou bariéru. Musí se však dát pozor na koncentrace liposomů, aby se pleť “nepřesytila”. Doporučujeme proto užít LIPOSOME MULTI ACTIVE Essential DR. BAUMANN s ideálním množstvím vícevrstvých liposomů a  hydratačních složek, který umí příjemně vyhladit pleť. Další možností je LIPOSOME MULTI ACTIVE s heřmánkem DR. BAUMANN obsahující známé účinné kosmetické složky jako je zklidňující panthenol, regenerační allantoin nebo vyživující jojobový olej.

 

Pro regulaci mikrocirkulace a zlepšení kondice cévních stěn pomáhá rostlinný extrakt z jírovce maďalu obsažený v ampuli Jírovec maďal DR. BAUMANN, která je podstatným doplněním péče o pleť se začínajícími nebo již projevenými stavy růžovky. Namísto kroku liposomální péče je možné použít přímo po odlíčení také Krém SENSITIVE na kuperózu DR. BAUMANN působící preventivně proti rozšiřování žilek, zabraňující červenání a zklidňující přecitlivělost pleti. Intenzivně posiluje i její odolnost.

 

KDE JE MOŽNÉ PRODUKTY KOUPIT

Naše pozitivní zkušenosti se zevním ošetřením růžovky se opírají o výsledky profesionálních kosmetických salonů, které jsou řádně proškoleny v používání přípravků DR.BAUMANN a SkinIdent. Napište nám na email info@inspiringbeauty.cz a my Vám doporučíme proškolený kosmetický salon ve vašem okolí.

 

JAK SE STÁT SPOLUPRACUJÍCÍM SALONEM

Pokud jste profesionální kosmetička a máte zájem používat produkty DR. BAUMANN a SkinIdent i ve svém salonu, tak nás neváhejte kontaktovat přes kontaktní formulář či přímo přihlášením na následující seminář, kde se dozvíte vše o tom, jak můžete s naší kosmetikou začít pracovat.

Zpět na výpis článků

Získávejte ty nejlepší novinky na e-mail